6 Şubat 2009 Cuma

BALIN AKIL ALMAZ MUCİZESİ !!!

DİKKAT!!! ARI BALI MUCİZESİ !!!
Allah'ın küçücük bir hayvan aracılığıyla insanlara sunduğu balın ne denli büyük bir besin kaynağı olduğunu biliyor musunuz?
Bal, fruktoz ve glukoz gibi şekerlerin yanısıra magnezyum, potasyum, kalsiyum, sodyum klorür, kükürt, demir ve fosfor gibi mineralere sahiptir. Nektar ve polen kaynaklarının niteliklerine göre değişmekle birlikte, balda B1, B2, C, B6, B5 ve B3 vitaminleri bulunmaktadır. Ayrıca bakır, iyot, demir ve çinko da az miktarlarda bulunur. Balın içeriğinde bunların dışında bazı hormonlar da vardır.
Bal, Kur’an-ı Kerim ayetinde vurgulandığı gibi, "insanlara şifa" olma özelliği taşımaktadır. 20-26 Eylül'den Çin'de yapılan Dünya Arıcılık Kongresi'nde bilim adamlarının bal hakkındaki yorumları da bunu doğruluyor: "Kongre'de, arı ürünleri ile tedavi konusu ağırlık kazandı. Özellikle ABD'li bilimadamları bal, arı sütü, polen ve arı reçinasının (propolis) birçok hastalığı tedavi ettiğini bildirdiler.
Bilimde en ön sıraları alan ülkelerde arıcılık ve arı ürünleri artık başlıbaşına bir araştırma dalı durumunda. Balın diğer yararları ise şöyle sıralanabilir:
Kolayca sindirilir: İçindeki şekerlerin bir başka cins şekere (fruktozun glikoza) dönüşebilme özelliği sayesinde bal, yüksek miktarda asit içermesine rağmen en hassas mideler tarafından bile kolaylıkla sindirilir. Aynı zamanda bağırsakların ve böbreklerin daha iyi çalışmasına yardımcı olur.
Düşük kalorilidir: Balın bir diğer özelliği de, aynı oranda şekerle karşılaştırıldığında oldukça tatlı olmasına rağmen, vücuda yaklaşık % 40 oranında daha az kalori sağlamasıdır. Vücuda yoğun enerji vermesine rağmen, kilo yapmaması balı üstün nitelikli bir besin kaynağı yapmaya yeter.
Süratle kana karışır: Bal ılık suyla karıştırıldığında 7 dakika içinde kana karışır. İçerdiği serbest şekerlerden dolayı beynin çalışması kolaylaşır...
Kan yapımına destek olur: Bal, kan yapımı için vücudun gereksinim duyduğu enerjinin önemli bir bölümünü karşılar. Ayrıca kanın temizlenmesine de yardımcı olur. Kan dolaşımını hem düzenleyici, hem de kolaylaştırıcı yönde etkisi vardır. Damar sertliğine karşı önemli bir koruyucudur. İçinde bakteri barınamaz.Yapılan deneyler sulandırılmış balın bakteri öldürücü özelliğinin saf bala göre iki kat arttığını göstermiştir.Arı kolonilerimizin Sadıroğlu Köyü’nde kekik özünden ve kır çiçeklerinden aldıkları polenler ve özlerle yaptikları balın faydalarını kısaca size şöyle sıralayabiliriz: Bedeni kuvvetlendirir. Hazmı kolaylastırır. İstahsızlığı giderir. Kalp çarpıntılarını keser. Barsak iltihaplarini iyilestirir. Salgi bezlerini düzenler. Afrodizyak etkisi vardir. Hastaliklara karsi direnç verir. Öksürük, bronsit ve soğuk algınlığına dayalı hastalıklarda birebir antibiyotik etkisi göstermektedir. Hamileler ve çocukların kış aylarında düzenli olarak tüketmeleri şiddetle tavsiye edilir.Kış aylarında çeşitli ilaçlara verdiğimiz parayı gelin sofralarımızda bala dönüştürelim.Tamamen doğal ortamda,hiçbir katkı maddesi(Şeker,Gılikoz,Baklava şurubu,çeşitli tatlandırıcılar,Antibiyotik ilaç vb.) kullanılmadan üretilen gerçek balları tüketmeyi herkeze tavsiye ediyoruz.
Arıların ihtiyaçlarından çok fazla ürettikleri balı, insanlar için ve insanlara uygun olarak yaptıkları açıktır.Doğanın bu nimetinden yararlanmak için daha ne duruyorsunuz?

Hertürlü bilgi alış verişi için:
cifteler1@hotmail.com

Hiç yorum yok: