22 Aralık 2009 Salı

ARTIK İŞİMİZ BALIKÇILIK
Bu gün bir arkadaşım tarafından iki tane japon balığı hediye edildi.Daha önceki yıllarda bir iki denemem olmuştu balık konusunda ama bakıp yaşatamadım.Balıkları hemen fanusumu depodan çıkartıp hazırladım ve içine koydum.İnşallah bu sefer yaşarlar.Aslında seviyorumda ama yaşamayınca çok üzülüyorum.Teknik bilgisi ve püf noktasını bilen dostların yorumlarına ihtiyacım var.Şimdiden çok teşekkür ederim...

7 yorum:

mahmudiyearicilik dedi ki...

Hemşerim fanusta olmaz, Balıkların için akvaryum lazım. hem ısı yönünden hem de suyun temizliği yönünden ve süyük balıklar büyük alan ister fanuslar genelde hemen kirlenir ve su değişiminde hastalanırlar. Benim akvaryumlarım olduğundan biraz bu konulardan anlıyorum.
SAYGILAR

SERDAR ÖZHAN dedi ki...

sayın unutmazsoy japon balıkları bol oksijenli suda yaşarlar sıcaklık olarak ani değişiklikler olmadıkça oda sıcaklığında yaşayabilirler yani ısıtıcıya gerek yoktur fakat fanusta havalandırma motoru bulunmadığından hergün dinledirilmiş suyla en az yarısını olmak şartıyla değiştirmeniz gerekir,fanus biraz zahmetlidir,akvaryumda hava motoru olduğundan su değişimi gibi işler olmaz,selamlar.

taskın dedi ki...

selamlar
arıcılıktan sonra birde balıkçılık sitesi ve bloğu kursak kaç kişi olur acaba
başarılar

UNUTMAZSOY ARICILIK dedi ki...

Bilgilerini paylaşan tüm dostlara çok teşekkür ederim.Anladım ki balıkçılığında kuralları ağırmış.Ama yinede denemeye değer diye düşünüyorum...

erbabaricihasanhoca dedi ki...

mahmudiye arıcılık bu işin ustası dediklerini yabana atma...

d.m.t dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
d.m.t dedi ki...

Birinci mesaj da imla hatası olmuş; doğrusu bu:)

Fanus şirin gözüküyor değil mi? Sanki saksı gibi koy kenara; at içine bir Japon yada beta besle gitsin!!!
Gerçekten akvaryum balıkçılığı yapan bir kişi size ne der biliyor musunuz: “Kesinlikle ve kesinlikle fanusta balık bakılmaz!!! Bu balığın canına karşı işlenmiş bir suçtur! Mutlaka uygun ölçüde bir akvaryuma ; filitre ve havalandırma sistemine ihtiyacı vardır!

Abimin büyük bir akvaryumu ve balıkları vardı; sonradan bana devretti! Bende uzun süre türlü balıklar besledim! Şu an akvaryumlar boş duruyor! Bir akvaryuma bakmak oldukça meşakkatlidir; sürekli ilgi ve bakım ister saldım çayıra mevlam kayıra derseniz balıklar kısa sürede mevta olur!
Eğer bu balığa olması
gerektiği gibi bakmak istiyorsanız; bir akvaryum forumuna üye olun! Nasıl bizim arıcılık forumları var; onlarında balıklarla akvaryumla ilgili forumları var! Hastalıkları üremeleri beslenmeleri her türlü sorunuza seve seve cevap veriyorlar!
Bu arada balıklara iyi şanslar diliyorum!